Tábor techniků v Lomech


(Klikněte pro panorama v plném rozlišení)


Oblast: jižní Čechy - Jindřichohradecko - Lomy u Kunžaku
Termín: První dva týdny prázdnin
Ubytování ve stanech s podsadou, odborná činnost a jídlo v budově
Věk: 10 - 18 let, po dohodě i mimo rozsah na obě strany (např. nejstarší "dítě" mělo 23)
Obvyklá cena: Kolem 5300 Kč
Cena zahrnuje: doprava, ubytování, strava 5x denně, pojištění
Kontakt:
Stanice techniků, Pod Juliskou 2a, Praha 6 Podbaba, 160 00
Hlavní vedoucí: Ondřej Kozohorský 722587716

Předtáborová informační schůzka: v červnu

Ještě máme volná místa, takže se stále můžete hlásit

Obvyklé aktivity: Programování, bastlení, počítačové hry, různé zábavné experimenty, plavání v rybnících (dle zájmu 0-nělokik km za odpoledne), jízda na kole (převážně lesní cesty), focení, natáčení. Tento rok bude elektronika kombinovaná s fyzikou a chemií.

Doporučené vybavení: Oblečení a další běžné věci, kolo, PC, nářadí, součástky, páječka, multimetr, chemikálie (ale do autobusu neberte výbušniny), zkumavky. (nemusí mít všichni všechno)

Poznámka: Kolo si před odjezdem nechte odborně zkontrolovat a seřídit. Ani to ovšem není zárukou pojízdnosti, proto doporučujeme provést zkušební jízdu a případně reklamovat. Nezřídka se totiž až na táboře ukáže, že kolo "s papírem" po pár kilometrech dojede.

Tábor je sdílen s leteckými a železničními modeláři, večer bývají i podmínky vhodné pro astrofoto.
Vhodný i pro děti, které obvyklé tábory nesnášejí - nemáme celotáborovou hru, rozcvičku, aktivity jsou sice plánovány, ale změny možné a vlastní iniciativa vítána.

Tábor je stanový. Kromě stanů pro děti je zde stan pro kola, WC a umyvadlo.
V této budově je jídelna, místnost s elektronikou a modelářská dílna. V horních patrech je ubytován tábor cyklistů. Ti, na rozdíl od nás mají mobily uložené u vedoucích a dostanou je každý den na půl hodiny před večerkou. V tom okamžiku se před dům vyrojí telefonující holčičky, jak je vidět na obrázcích. Takové starosti se nás netýkají, u nás dětem mobily nebereme.
V jídelně se podává jídlo, které vaří zkušené, vesnické kuchařky. Přestože vaří podle stejných norem, jako školní jídelna, výsledek je nejen poživatelný, ale většinou i výborný. Nejprve se nají cyklisté, my přijdeme na řadu o půl hodiny později. To má velkou výhodu: Můžeme si přidávat dle libosti, dokud nesníme úplně všechno. V okolních lesích navíc roste velké množství borůvek, na kterých si lze též pochutnávat.
Při elektronice se bastlí, experimentuje, programuje, nebo hrají počítačové hry. Kromě běžného blikání, pípání a jiných elektronických zvuků a pazvuků lze zkusit ohřev potravin elektrickým proudem, shlédnout výboje při napětích až do stovek kilovoltů, nebo zkusit řezání neviditelným laserovým paprskem, vypustit raketu a změřit, jak vysoko doletěla, atd. Jsou ale i tací, co jen hrají hry a lenoší...


Modeláři staví letadla, pak je rozbíjejí, opravují a znovu rozbíjejí. Je dobré si jich s sebou přivést více.
Občas také provádíme pokusy explozívního charakteru, zejména s vodíkem a kyslíkem, což má tu výhodu, že výbušná směs může vznikat v připraveném zařízení na konci ovládacího kabelu a tak se vlastně nikdo nemusí přiblížit k výbušnině. Jsou ale i další možnosti, lze předvést i různé filmové efekty, třeba jako když v americkém filmu havaruje auto.
V okolí tábora je v noci poměrně kvalitní tma. Nejsou-li mraky, je dobře vidět mléčná dráha. Lepším kompaktem lze vyfotit dokonce několik Jupiterových měsíců. Na snímcích lze nalézt i objekty s mag 12. S lepším vybavením se dostanete dále, ale mějte na paměti, že bude uloženo v budově a na místo pozorování jej ponesete, nebo povezete na kole. Menší Maskutov s GoTo, nebo DSLR s velkým objektivem tedy není od věci, ale dvoumetrového Newtona na Německé montáži raději nechte doma.
Obloha dokáže ovšem zajímavé věci i za dne, od ranní rosy, přes irizaci mraků, roztodivné barvy podvečera, až po přívalové deště a bouřky.
Když je hezky, vyrazíme k vodě. Jsme v jižních Čechách, takže v okolí je dostatek rybníků, které si říkají o přeplavání příčně i podélně. Jeden malý je dokonce hned u tábora. U vody se děti rozdělí na "cachtací" a "plavací". Ty první zůstanou u břehu, s druhými lze plavat na druhý břeh, či konec rybníka, případně kolem dokola. Kdo nemá příliš značkové kolo, může nahradit minerální olej ekologickým, určeným pro pily do lesa a zkusit "hydrocyklistiku". Jízda obvykle končí odlepením ode dna a vynořením kola z vody.
Po okolí také jezdíme na výlety, převážně na kolech po lesních cestách, proto je dobré mít pořádné blatníky. Kromě lesů a rybníků jsou zde i různé památky, např. hrad, nebo pevnosti československého opevnění. Cestou lze potkat i rozličná překvapení.
Další možností je cesta úzkokolejnou železnicí, případně exkurse do depa, které obsahuje i zajímavé muzejní exponáty.
Okolní příroda skýtá i různé živočišstvo. Ne všechno je ale příjemné. Ováda velkého, který je zde vyfocen jsme ale viděli jen jednou.
Náš tábor není úplně normální, nemáme rozcvičku, celotáborovou hru, ani jiné věci, které technici obvykle nesnáší. Ale tábor bez táboráku, to by nebylo ono. Některé děti ale přesto kytaru či buřt vymění za hru na PSP, nebo mobilu s velkým displejem.